Warunki wynajmu samochodu w Polsce i w innych krajach

wynajem samochodu

Samochód z wypożyczalni na wakacjach to już nie luksus, szczególnie w trakcie wakacji. Warto wiedzieć jakie konieczne są dokumenty, ile będzie to kosztować.

Warto sobie wyobrazić taką sytuację, że ktoś chce zwiedzić Bieszczady, ale mieszka w Gdańsku, albo mieszka na Południu a chce zwiedzać Hel. Przejazd samochodem przez całą Polskę to wiele godzin, dużo straconego paliwa, ryzyko, stres i nerwy. Może więc lepszą opcją będzie zdecydować się na lot samolotem i na miejscu wypożyczyć auto? Podobnie na zagranicznych wakacjach nie musimy być cały czas uziemieni w hotelu i na plaży. Można się zdecydować na wypożyczenie samochodu i zwiedzanie również innych zakątków kraju, w którym się znajdujemy. Jak będą wyglądać kwestie związane z zasadami wypożyczania samochodu? Paliwo, ubezpieczenie, odpowiedzialność za uszkodzenia, co będzie dziać, gdy dojdzie do kradzieży?

Konieczny odpowiedni wiek, staż kierowcy, karta kredytowa

Trzeba pamiętać, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wypożyczenie samochodu. Zawsze są rygory stawiane przez firmę. Mogą one być rzeczywiście zróżnicowane i zależeć od tego co znajdzie się w regulaminie. Standardowo jednak jest tak, że kierowca młody, który ma 18 lat i dopiero odebrał prawo jazdy nie ma szans na wypożyczenie samochodu. Dokładnie kwestia wieku będzie rozpisana w regulaminie wypożyczalni, nie ma jednakowych przepisów. Firmy wypożyczające uzależnieją wiek od klasy auta. Najczęściej wygląda to tak, że kompaktowe auto będzie można wypożyczyć już w wieku 19 lat i ważne przynajmniej rok prawo jazdy. Jeśli chodzi o klasę średnią może to być 21 lat a dla grup wyższych będzie się trzeba liczyć z tym, że prawo jazdy musi być ważne trzy lata a dodatkowo również 25 lat.

Oczywiście samochodu nie wypożyczy się na piękne oczy. Wypożyczalnia poprosi nas o odpowiednie dokumenty, potrzebne będzie prawo jazdy i dokument tożsamości ze zdjęciem taki jak dowód osobisty czy paszport. Zawsze przy wynajmie konieczna będzie karta kredytowa, a jeśli chodzi o samochody wyższej klas, które kosztują nawet 300 złotych za dobą mogą być potrzebne dwie karty. Jest to powiązane bezpośrednio z kaucją jaką będzie trzeba uiścić. Jest to kwota wypożyczenia + pełny bak paliwa. Taka kwota będzie blokowana na karcie. Czasami wypożyczalnie kwotowo ustalają kaucję dla poszczególnych grup samochodów.

Samochód oddajemy, gdy ma pełny bak

Jeśli już przebrniemy formalności będzie trzeba również zapoznać się z tym jakie są warunki wypożyczenia. Auto musi wrócić do wypożyczalni w takim samym stanie w jakim wyjechało. Samochód wyjeżdża z wypożyczalni z pełnym bakiem i w takim stanie ma również do niej wrócić. Paliwa trzeba wlać pod korek. Jeśli nie wypełnimy baku będziemy musieli za ten brak dopłacić zgodnie z cennikiem. Trzeba od razu zaznaczyć, że wynajęty samochód nie daje nam wolności i wszelkie koszty wykroczeń jakie będą popełnione będą oczywiście po naszej stronie. Oczywiście opłaty parkingowe czy autostradowe również są po naszej stronie. Dlatego koszty związane z bezpośrednim użytkowaniem ponosi osoba wypożyczająca.

Powiązane wpisy