Płatności Mobilne – Technologie cz.2

Płatność HCEW bankowości elektroniczne usługi stają się coraz ważniejsze. Trudno sobie obecnie wyobrazić konto w banku, które nie ma dostępu do sieci. Banki starają się wykorzystywać również bardzo dużą popularność smartfonów i przygotowują specjalne aplikacje, dzięki którym można będzie łatwiej realizować płatności. Są to swego rodzaju zintegrowane banki w telefonie, gdzie dostaniemy dostęp do bankowości indywidualnej ze wszystkimi istotnymi funkcjami.

IKASA i PeoPay

Poza już przedstawionymi sposobami popularne obecnie aplikacje to także IKASA, która ma dać możliwość płacenia za zakupy w sklepach Biedronka. Taka aplikacja przygotowana jest dla klientów AliorBanku oraz GetinBanku. Natomiast Bank Pekao przygotował dla klientów PeoPay. Aplikacja dzięki której również można płacić w sklepach Biedronka. Dla kont w PKO BP i Inteligo funkcjonuje również IKO, która pozwala na dokonywanie płatności w różnych punktach usługowych. Dzięki obu aplikacjom można również wypłacać środki z bankomatów, co również może okazać się być ważną funkcją. Wszystkie aplikacje pozwalają na wygodną płatność. Wystarczy zalogować się do aplikacji, trzeba mieć połączenie z siecią. Gdy zakupy będą zeskanowane można generować kod przez aplikację i podać go sprzedawcy. Potem zatwierdzamy taką płatność w telefonie i tak kończy się cała transakcja. Dzięki temu nie musimy już mieć przy sobie gotówki czy karty. Wystarczy smartfon, bez którego i tak nie ruszamy się z domu. Jeśli chcemy tak dokonać płatności powinniśmy wcześniej sprawdzić, czy w danym punkcie takie płatności są akceptowane.

Płatności HCE

Nowością w takich płatnościach będzie HCE, które opiera się o chmurę i pozwala na płatność smartfonem w ramach organizacji Visa. Jest to ulepszona wersja NFC, o tyle lepsza, że nie trzeba już mieć specjalnej karty SIM. Kwestią najważniejszą jest obliczeniowa chmura, która znajduje się na zewnętrznym serwisie i pozwala na realizowanie transakcji. Usługa będzie niezależna od operatora komórkowego. BZ WBK jako pierwszy zaczął pracować nad wdrożeniem tej płatności.

Polski Standard Płatności

płatności smartfonemJest to nowoczesne rozwiązanie, które przygotowane zostało przez spółkę, która tak samo się nazywa i dodatkowo przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Stworzyło ją 6 polskich banków. Chodzi o to, by przygotować jednolite płatności mobilne dla wszystkich klientów banków. Krajowa Izba Rozliczeniowa ma gwarantować operowanie systemem, który na samym początku ma być oparty o aplikację IKO. Swoim zasięgiem ma objąć wszystkie banki w Polsce.

Powiązane wpisy