Jak wyglądają płatności kartą w Internecie?

Platności onlineZdalny dostęp do tych pieniędzy, które w danym momencie znajdują się na koncie bankowym, wydaje się w dwudziestym pierwszym wieku czymś oczywistym, a karta płatnicza jest tym narzędziem, które odpowiada za jego umożliwienie. Do niedawna jej funkcje były ograniczone, a karty wykorzystywano przede wszystkim do pobierania gotówki z bankomatu oraz do płatności bezgotówkowych w miejscach znajdujących się w realnym świecie. Wraz z rozwojem Internetu jasne stało się jednak, że powstanie systemu umożliwiającego dokonanie płatności kartą w sieci jest tylko kwestią czasu. Dziś system taki nie tylko istnieje, ale także cieszy się dużą popularnością, w Internecie można przy tym płacić nie tylko kartami debetowymi i kredytowymi, ale również kartami wirtualnymi charakteryzującymi się tym, że stworzono je właśnie po to, aby możliwa stała się realizacja tego celu.

Płacenie kartą w sieci ma szereg istotnych zalet, wśród których na pierwszy plan wysuwa się szybkość takiego procederu. Nie możemy zapominać o tym, że kartą płaci się w czasie oczywistym, a co za tym idzie, już w ciągu kilkunastu sekund odbiorca płatności otrzymują ją. Niestety, ciągle jeszcze musimy mieć świadomość tego, że za szybkość musimy płacić, powinniśmy liczyć się więc z kosztami sięgającymi nawet do trzech procent kwoty płatności, choć możemy domniemać, że z czasem będą one ulegały obniżeniu. O kwestie związane z bezpieczeństwem płatności kartą dbają najczęściej tak zwane centra rozliczeniowe zajmujące się autoryzacją każdej transakcji. To właśnie one sprawdzają, czy karta rzeczywiście istnieje, dane są poprawne, a do tego klient dysponuje odpowiednią kwotą. Dzięki temu druga strona transakcji nie ma kontaktu z danymi, jeśli zaś mówimy o problemach, dotyczą one przede wszystkim weryfikacji samego kupującego. Sprzedawca nie wie, czy ma do czynienia z właścicielem karty, czy też z osobą, która dopuściła się jej kradzieży.

płacenie kartą onlineWażną cechą kart płatniczych pozwalających na dokonywanie transakcji w Internecie jest także ich dostępność, okazuje się bowiem, że nie tylko łatwo je wyrobić, ale również cieszą się one dużym zaufaniem. O jego niedostatku ciągle jeszcze możemy mówić w kontekście naszego kraju i w tym przypadku możemy jednak mieć nadzieję, że mówimy o kwestii, która doczeka się rozwiązania w najbliższej przyszłości. Same płatności w Internecie mają i ten atut, że nie są przesadnie skomplikowane, nie wymagają przy tym zaawansowanych działań nie tylko od kupującego, ale także od sprzedającego. Klient musi więc jedynie podać dane karty, a reszta odbywa się automatycznie.

Powiązane wpisy